EURO
TR

SIKÇA SORULAN SORULAR

Kaza Durumunda Ne Yapmalıyım?

Kaza Durumunda Yapılması Gerekenler


Kaza Durumunda Yapılması Gerekenler

RenTable kiraladığınız araçlar için ödediğiniz fiyata “Hasar Bedeli Güvencesi” dahil olup, kaza anında yapmanız gerekenleri bilmeniz ve eksiksiz yapmanız, hem sıkıntı yaşamamanızı hem de oluşan maddi hasarların sigorta kapsamında karşılanmasını sağlar. Böylece siz de gönül rahatlığı ile aracınızın keyfini sürersiniz.

Güvencelerin geçerli olabilmesi için öncelikle aracın kira sözleşmesinde belirtilen koşullara aykırı kullanılmaması (aracın alkollü, uyuşturucu etkisi altında veya hız sınırı dışında kullanılmaması, sözleşmede yer almayan bir sürücünün kullanmaması vd.) gerekmektedir.

Herhangi bir kaza durumunda aracın yerinin değiştirilmeden kaza mahalli ve aracın hasarlı halini gösteren fotoğraflarının alınması, trafik kaza ve alkol raporunun alınması, kazaya karışan sürücüye ait ehliyet ve araca ait ruhsat, trafik poliçe örneklerinin alınması gerekmektedir. Hırsızlık güvencesinin geçerli olabilmesi için de polis veya jandarmanın tutanak düzenlemesi ve bu tutanakla birlikte aracın anahtarının RENTABLE ofisine teslim edilmesi zorunludur. Kaza ve çalınma halinde RENTABLEofisine veya acil yardım telefonlarına haber verilmesi gerekmektedir.

İlk Kontrolleri Yapın

Herhangi bir kaza anında yapılması gereken ilk şey, kaza bölgesini ve kazaya karışan araçları hızlıca kontrol ederek araçlarda, çevrede yaralı veya ölü olup olmadığına bakmaktır.

Yaralı veya ölü varsa 112’den ambulansı ve 154 Alo Trafik’i hemen aramanız gerekmektedir. Eğer kazada yaralı veya ölü yoksa sadece araçlar zarar gördüyse kaza ‘’Maddi Hasarlı Trafik Kazası’’ statüsüne girer.

Gerekli Güvenlik Önlemlerini Alın

Önemli hayati kontrolleri yaptıktan sonra sakin olarak başka kazalara sebebiyet vermemek için güvenlik önlemleri almalısınız. Bunun için öncelikle araçlarda bulunan reflektör veya ışıklı işaret cihazlarını trafik akışına göre şehir içinde 30 m, şehir dışında en az 100 m uzağa yerleştirmelisiniz.

Kazaya Karışan Araçların Fotoğraflarını Çekin

Mümkünse kazaya karışan araçları olay yerinden oynatmandan, birkaç farklı açıdan kazanın fotoğraflarını çekmelisiniz. Bu fotoğraflar sigorta şirketinin kazayı değerlendirmesi için çok önemlidir. Araçların darbe alan bölgelerini özellikle fotoğraflamanız gerekir.

Araçları Uygun Bir Yere Çekin

Araçların hareket etmelerine engel olacak bir durum yoksa uygun bir alana çekerek geri kalan işlemlere orada devam edin. Böylece yeni bir kazaya sebep olmamış ve kazanın olduğu bölgede oluşması muhtemel trafik sıkışıklıklarının önüne geçmiş olursunuz.

Kazaya Karışan Araçların Evraklarını Fotoğraflayın veya Fotokopilerini Alın

Hasar sürecinde sigorta şirketlerine vermek üzere kazaya karışan sürücü veya sürücülere ait ehliyet örneğini ve aracın veya araçların ruhsat ve trafik sigortası poliçe örneklerini almayı unutmayın. Detayları görünebilecek şekilde fotoğraf çekmeniz veya fotokopilerini almanız yeterli olacaktır.

Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağını Tutun

Öncelikle sadece maddi hasarlı kazalarda, kazaya karışan diğer aracın sürücüsü ile kendi aranızda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurmalısınız.

Aşağıda belirtilen koşullar Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağının doldurulmayacağı durumlardır.

 • Sürücü belgesiz motorlu araç kullanılıyorsa veya yetersiz sürücü belgesi ile motorlu araç kullanılıyorsa,
 • Sürücüde yaş küçüklüğü varsa,
 • Sürücüde alkol veya akıl sağlığı şüphesi varsa,
 • Kazaya karışan araçlardan biri veya daha fazlası kamu kurumlarına ait ise,
 • Kamu kurumlarına ait eşyada zarar meydana gelirse,
 • Trafik kazasında sadece 3 üncü kişilere ait eşyalara zarar gelirse,
 • Kazaya karışan araçlardan birinin veya birkaçının trafik sigortası yok ise, ( Yurtdışından gelen araçlar için düzenlenmiş Yeşilkart-Green Card belgesi de trafik sigortası yerine geçmektedir)
 • Trafik kazası ölüm ve/veya yaralanma ile sonuçlanmışsa.

Bu gibi durumlarda bu tutanak doldurulmayacaktır. Kaza yerinde aracın konumunu değiştirmeden trafik polisini veya kaza yeri jandarma sınırları içindeyse jandarmayı aramalı, kaza zaptı tutturmalı ve alkol raporu almalısınız.

Aracınıza Çarpan Sürücü Kaçarsa veya Park Halinde Hasar Oluşmuş ise Yapmanız Gerekenler

Bu durumlarda ( trafikte bir sürücü sizin aracınıza çarpıp olay yerinden uzaklaşabilir veya park halinde bulunan aracınıza biri çarpıp kaçabilir ya da siz her hangi bir yere çarpabilirsiniz) yani karşınızda maddi hasarlı kaza tutanağı tutmanız için bir muhattabınızın olmadığı durumlarda aracınızı oynatmadan fotoğraflarını çekip mutlaka Trafik Polisini veya Jandarma bölgesindeyseniz Jandarmayı çağırıp alkol ve kaza tutanağı tutturmanız gerekmektedir. Aksi halde güvenceleriniz geçersiz olacaktır.

Tüm işlemlerin sonunda Hasar Bedeli Güvencesi ’nden yararlanabilmeniz için;

 • Araçlara ait Ruhsat ve Trafik Sigortası Poliçe örneklerini
 • Kaza Tespit Tutanağını,
 • Alkol raporunu,
 • Sürücülerin ehliyet ve ruhsat örneklerini,
 • Hasarlara ait fotoğrafları

RENTABLE
ofisine 48 saat içinde teslim etmeniz gerekmektedir. Ayrıca aşağıda belirtilen hallerde tüm güvenceler geçersiz sayılacak ve meydana gelen hasar ve zararlardan kiracı sorumlu olacaktır.

 • Aracın kira kontratı üzerinde ismi yazılı kişilerden başkasına kullandırılması,
 • Aracın normal kullanım koşulları dışında kullanılması (aracın yüksek motor harareti ile kullanılması, kötü yol şartları veya patlak lastik üzerinde yürünmesi, araca yanlış yakıt doldurulması ve benzeri diğer durumlar),Aracın trafik kuralları dışında kullanılması (yasal hız sınırlarının aşılması, kırmızı ışıkta geçilmesi ve benzeri diğer ihlaller),
 • Aracın alkol veya uyuşturucu madde etkisi altında kullanılması,
 • Araçta taşınan bir yükün hasara veya kazaya sebep olması,
 • Aracın dikkatsiz ve tedbir alınmaksızın kullanılması (yağışlı havalarda yol şartlarına göre hız ayarlamasının yapılmaması, öndeki aracın en az emniyet mesafesinden takip edilmemesi ve benzeri diğer kullanımlar),
 • Meydana gelmiş bir kazanın veya çalınma durumunun anında müşteriye verilecek olan irtibat telefonlarına bildirilmemesi, aracın kaza yerinde terk edilmesi (doktor raporu ile saptanmış engelleyici bir durum olması durumu hariç),
 • Meydana gelen bir kazada ilgili makamlardan 48 saat içerisinde gerekli raporların (trafik ve alkol raporu) alınmaması,- Aracın çalınması durumunda orijinal anahtarının teslim edilememesi.
 • Onay alınmaksızın ve kira süresinin bitmesine rağmen aracın teslim edilmemesi,
 • Aracın içerisinde taşınan yüklerden ötürü araçta veya karşı tarafta bir hasar oluşması.
Kaza Durumunda Ne Yapmalıyım?
whatsapp
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et